Zbyt suche powietrze w mieszkaniu może wywołać w naszym organizmie wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Podrażnia ono śluzówki górnych dróg oddechowych, a to może wywoływać trudności z oddychaniem przez nos i katar, a także zwiększyć podatność na infekcje. Jak nawilżyć suche powietrze w domu w okresie grzewczym?

Na samym początku zacznijmy od zmierzenia wilgotności powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych higrometrem. Dzięki temu dowiemy się czy poziom wilgotności faktycznie odbiega od normy. Prawidłowa wilgotność w mieszkaniu powinna wynosić od 40 do 60%. Nie pozwólmy jednak, aby ten poziom przekroczył górną granicę. Grozi to bowiem namnażaniem się pleśni, grzybów i roztoczy.

Jeżeli poziom wilgotności faktycznie okaże się zbyt niski, przejdźmy do działania. Jakie metody nawilżania powietrza możemy wybrać?

  1. Wietrzenie mieszkania – regularne otwieranie okien zapewnia stały dopływ świeżego powietrza. Powietrze pochodzące z zewnątrz jest zazwyczaj o wiele bardziej wilgotne niż to z zamkniętego domu. Pamiętajmy więc, że wietrzenie domu oraz odpowiednia wentylacja budynku mogą zapewnić nam odpowiedni poziom nawilżenia powietrza.
  2. Nie przesadzajmy z ciepłem – temperatura w pomieszczeniach mieszkalnych powinna wynosić ok. 20 – 22 stopni Celsjusza.
  3. Pojemnik na wodę na kaloryferze – to najbardziej tradycyjna metoda nawilżania powietrza przy grzejniku. Niektóre kaloryfery mają zamontowane specjalne zbiorniki, do których wystarczy nalać wody. Jeżeli nie posiadasz takiego pojemnika, wystarczy, że w pobliżu źródła ciepła postawisz duży garnek lub ozdobną miskę wypełniony wodą. Parująca woda skutecznie nawilży powietrze w mieszkaniu.
  4. Mokre ręczniki susz w pokojach – Po kąpieli powieś mokre ręczniki w pobliżu grzejników w pokojach. Dzięki temu nawilżysz powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych, a ręczniki szybciej wyschną i nie nabiorą nieprzyjemnego zapachu stęchlizny.
  5. Nawilżacze – na rynku dostępnych jest obecnie wiele rodzajów nawilżaczy. Do wyboru mamy między innymi urządzenia parowe, ewaporacyjne lub ultradźwiękowe.