Gęsty, soczyście zielony trawnik w ogrodzie to marzenie wielu właścicieli domów. Nic dziwnego – trawnik to swoisty ogrodowy dywan, który nie tylko cieszy oko, ale też stanowi podłoże dla zabaw, grillów czy spacerów.

Aby zapewnić trawnikowi piękny wygląd, konieczne jest prowadzenie systematycznych prac ogrodowych. Porą roku, w której szczególnie ważne są zabiegi pielęgnacyjne to okres wiosenny. Należy wówczas zadbać o dostarczenie wyjałowionej glebie odpowiednich składników odżywczych.

Pierwsze zabiegi

Istnieje kilka zabiegów, które pomagają przywrócić trawnikowi kondycję po zimie. Jednym z ważniejszych sposobów pielęgnacji trawnika jest wertykulacja, czyli „wyczesywanie” i pionowe nacinanie darni na głębokość od 5 do 7 cm. Pozwala ona na usunięcie obumarłych części roślin i ułatwienie źdźbłom dostępu do wody, powietrza i nawozu.

Bezpośrednio po wertykulacji należy trawnik napowietrzyć. Służy temu zabieg areacji – nakłuwania powierzchni trawnika na głębokość ok. 10 cm. Zabieg rozluźnia glebę umożliwiając w ten sposób lepszy rozrost korzeni trawy.

Koszenie trawnika

Ścinanie trawnika ma duży wpływ na prawidłowy wzrost trawy oraz na jej gęstość. W sezonie czynność tę najlepiej powtarzać co 7-10 dni kosiarką o ostrych nożach. Optymalna wysokość skoszonej trawy to 4 cm. Należy pamiętać, że trawę najlepiej ścinać rano lub wieczorem i tylko, gdy jest ona sucha. Po skoszeniu podlewamy obficie wodą.

Nawożenie

Jak każda roślina ogrodowa, również trawnik wymaga odżywiania. Do samego wzrostu trawa potrzebuje około 16 minerałów, z czego najważniejsze to tlen, wodór, azot, fosfor i potas. Pierwsze nawożenie należy przeprowadzić na przełomie marca i kwietnia. W sezonie zabieg trzeba powtórzyć 3-4 razy, co ok. 2 miesiące. Można zastosować w tym celu uniwersalne nawozy ogrodnicze, jak Azofoska i Polifoska. Najlepiej w granulacie lub płynie.