Kanapa albo sofa – to one najczęściej stanowią centralne miejsce w domu. To na nich odpoczywamy, oglądamy telewizję, czytamy czy przyjmujemy gości. Dlatego tak istotne jest, aby podczas zakupów wybrać model, który sprawdzi się we wszystkich wspomnianych sytuacjach.

Rozkładana czy nierozkładana

To pierwsze pytanie, które należy sobie zadać, jeszcze zanim wybierzemy się na zakupy. Decyzja powinna być uzależniona od tego, jakie funkcje mebel ma spełniać. Jeśli ma służyć jedynie jako siedzisko w salonie – zadanie jest prostsze, a modele zgrabniejsze. Jeśli jednak kanapa czy sofa będzie przeznaczona również jako łóżko do spania, wtedy należy przyjrzeć się dostępnym na rynku opcjom. Producenci proponują kanapy rozkładane do przodu lub na bok, co nie ma większego znaczenia, o ile system nie jest zbyt skomplikowany w obsłudze.

Tapicerka

Na rynku dostępna jest nieskończona ilość wzorów i kolorów. Warto jednak pamiętać, że bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór neutralnego odcienia. Szczególnie jeśli chcemy, aby mebel służył nam jak najdłużej. Jeśli jednak marzy nam się intensywny kolor czy wyrazisty wzór, miejmy na uwadze, iż wtedy kanapa stanie się centralnym punktem przyciągającym wzrok. Przyjęte jest, że ten mebel powinien pasować kolorystycznie do dywanów i zasłon. Jednakże te są coraz rzadszym widokiem w wielu domach. Istotny jest też rodzaj materiału. W tym wypadku liczy się funkcjonalność, czyli wszystkie tkaniny, które łatwo utrzymać w czystości i te, które są odporne na ścieranie.

Wygoda to podstawa

Podczas zakupów koniecznie należy usiąść na kanapie i to na dłużą chwilę. To pozwoli ocenić, czy nie jest ona za miękka lub za twarda. Dobrze jest też sprawdzić z czego wykonane jest siedzisko – te sprężynowe często są wygodniejsze i trwalsze niż piankowe.