Fototapeta wraca do łask. Coraz częściej można zauważyć aranżację wnętrz z jej wykorzystaniem. Co więcej, są one niezwykle ciekawe i inspirujące. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na fototapetę w swoim domu?

Wielkość pomieszczenia

Myśląc o fototapecie, trzeba zastanowić się nad pomieszczeniem, w którym chcemy ją umieścić, ponieważ może ona całkowicie zmienić jego wystrój. Może zarówno rozjaśnić przestrzeń, przyciemnić ją lub wizualnie ją powiększyć czy pomniejszyć. Właśnie dlatego nie zaleca się stosowania takiej dekoracji w małych pokojach – wzory na fototapetach są przeskalowane, a postacie i przedmioty o wiele większe niż w rzeczywistości. W małej przestrzeni będzie to wyglądać przytłaczająco, a nawet komicznie. Dlatego bezpieczniej jest wybierać fototapetę jako urozmaicenie salonu. Te pokoje z reguły są większe i pozostawiają większe pole do popisu.

Najważniejszy wzór

Jednymi z najpopularniejszych obecnie wzorów są zdjęcia sławnych miast (Nowy Jork czy Londyn), ale również natura ma wielu zwolenników. Zdjęcia nieba czy lasu wprowadzają do pomieszczeń stonowane kolory i działają uspokajająco na domowników i gości. Dzisiejsza technologia pozwala także na wydruk fototapety ze zdjęciem własnego autorstwa lub przez nas wybranym. Oczywiście związane jest to z nieco wyższym kosztem, ale nadal fototapeta pozostaje jednym z tańszych sposobów na ozdobienie ścian.

Kwestie techniczne

Sposób kładzenia fototapety nie różni się niczym od zwykłej tapety – rolki przykleja się za pomocą takiego samego kleju. Jedyną trudność może sprawić dokładne dopasowanie wzoru na jednej rolce do wzoru z drugiej.