Duże przeszklenia i okna panoramiczne to bardzo modny element, który króluje w nowoczesnych projektach architektonicznych. Doświetlają wnętrze naturalnym światłem i sprawiają, że dom wygląda naprawdę imponująco. Czy możliwe jest zaprojektowanie energooszczędnego domu z oknami wielkowymiarowymi?

Okna wielkoformatowe – źródło czy utrata ciepła?

Przed podjęciem decyzji o umieszczeniu w domu dużych okien, obliczmy ich bilans energetyczny. Może się okazać, że przez okna (światło słoneczne) będziemy więcej ciepła zyskiwać niż tracić! O takim bilansie energetycznym decyduje między innymi rozmiar okien, ich parametry techniczne oraz orientacja względem stron świata. Kolejną bardzo ważną kwestią przy wyborze okien jest ich współczynnik przenikania ciepła, o którym więcej piszemy tutaj.

Cztery strony świata

Warto zainwestować w indywidualny projekt architektoniczny lub w specjalny program, który uwzględni usytuowanie naszych przyszłych okien względem stron świata. Oczywistym bowiem jest, że bilans energetyczny inaczej będzie wyglądał dla dużych okien wychodzących na północ, a inaczej dla tych skierowanych na południe.

Duże okna – jakie rachunki za ogrzewanie?

Wielkowymiarowe okna nie muszą wiązać się z wysokimi rachunkami za ogrzewanie! Jeśli tylko odpowiednio zaprojektujemy rozmieszczenie okien w naszym przyszłym domu, bilans energetyczny może działać na naszą korzyść. Energooszczędny dom z dużymi oknami? To jak najbardziej możliwe! :)

 

P.S.:

Jeśli interesuje Cię, ile możesz zaoszczędzić na wymianie okien w swoim domu na energooszczędne, skorzystaj z kalkulatora oszczędności okien.