Temat drewna w łazience niesie za sobą wiele znaków zapytania, przede wszystkim dlatego, ze nie wiemy, jakich materiałów możemy używać, aby te służyły nam długo w pomieszczeniach narażonych na wysoką temperaturę i wilgoć. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek i porad odnośnie tego, jakie drewno wybrać na podłogę, a jakie na meble łazienkowe.

Powiew egzotyki

Najpopularniejszym drewnem używanym w łazienkach czy saunach to drewno egzotyczne. Dzięki wysokiej zawartości olejków naturalnych i żywic jest twardsze i mniej kurczliwe, co powoduje, że staje się ono bardziej odporne na czynniki panujące w łazience. Dobrze skorzystać z elementów o jak największym formacie , np. deski czy parkiet, aby zminimalizować liczbę łączeń. Najczęściej stosowanymi gatunkami są np. wenge, teak czy cedr.

Rodzime drewno łazienkowe na podłodze lub meblach? Dlaczego nie. Wybierzmy tylko bardziej twarde drewno i raczej klejone warstwowo, które będzie miało minimalny współczynnik skurczliwości, np. jesion lub dąb.

Właściwa impregnacja!

Pamiętajmy, że kluczem do sukcesu utrzymania drewna w łazience w dobrej kondycji jest jego impregnacja. Meble łazienkowe czy podłogi najlepiej zaolejować. Gdyby wdarła nam się niepożądana wilgoć, zawsze możemy zeszlifować zniszczoną warstwę i zaolejować ją ponownie. Olejowanie ma jednak swoje minusy – należy je co jakiś czas powtarzać, co wpływa na barwę naszego drewna – może ją przyciemnić. Inną opcją jest zabezpieczenie drewna lakierem. Będzie to trochę trwalsze rozwiązanie, ponieważ nie będziemy musieli powtarzać tego zabiegu. Jednak lakier z czasem może popękać, a zeszlifowanie całej powierzchni i ponowne zabezpieczenie będzie bardziej czasochłonne niż przy oleju.

Porady udzieliła mgr inż. arch. Berenika Kubisz-Filipczak z Pracowni Projektowej BKF.