Mrówki, mole, karaluchy, rybiki cukrowe czy muchy – te inne owady potrafią skutecznie uprzykrzyć życie właścicielom domów i mieszkań. Gnieżdżące się najczęściej w kuchni lub łazience insekty, nie tylko wyrządzają szkody w gospodarstwie, ale mogą też przenosić groźne dla człowieka choroby, w tym salmonellę, dur brzuszny czerwonkę. Jak skutecznie pozbyć się owadów domowymi sposobami?

Świetnym sposobem na pozbycie się moli spożywczych, poza gruntownym czyszczeniem szafek, w których się zadomowiły, jest rozłożenie liści laurowych lub starych gazet w szufladach i półkach mebli. Insekty nie lubią ich zapachu.

Podobnie jest z muchami, które nie przepadają za silną wonią ziół – lawendy, mięty i bazylii. Ustawione w doniczkach na parapecie odstraszą te owady.

By usunąć z domu muszki owocówki, wystarczy złapać je w prostą pułapkę przygotowaną w misce wypełnionej skórkami od jabłek i zakrytej szczelnie folią spożywczą przekłutą w kilku miejscach wykałaczką.

Roztwór na bazie octu i wody rozrobiony w proporcji 1:1 sprawdzi się z kolei w przypadku mrówek faraona, które znikną po spryskaniu nim domowych zakamarków.

Mieszanka cukru i boraksu to z kolei świetny sposób na pozbycie się mniej szkodliwych, choć niezbyt estetycznych, rybików cukrowych.

Karaluchy to jedne z cięższych do zwalczenia owadów. Wyprosić je z domu można poprzez spryskanie pomieszczeń olejkiem eukaliptusowym. Gdy to nie pomoże, należy sięgnąć po specjalne trutki lub wykonać gazowanie mieszkania dwusiarczkiem węgla.

Na co dzień warto pamiętać też o regularnym sprzątaniu i wietrzeniu mieszkania.