Drewno jest materiałem ponadczasowym używanym w aranżacji wnętrz. Moda na drewno trwała,trwa i nadal będzie trwać. Z drewna wyrabiane są przepiękne meble i dodatki, a także stolarka okienna i drzwiowa. Jednak czy do wszystkich wnętrz pasują okna drewniane?

Drewniana stolarka okienna najczęściej wykorzystywana jest w pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym – ciepłym, wygodnym i pełnym harmonii. W klasyce liczą się wysokiej jakości materiały i dbałość o detal, a także unikanie mocnych kontrastów. Kolorystyka jest subtelna i stonowana – to paleta bieli, beżu i brązów.

okna drewniane Sokółka
Okna drewniane Sokółka w klasycznej stylizacji.

Jednak drewniane okna sprawdzą się również w nowoczesnych wnętrzach, w których swobodnie łączy się ze sobą różne tworzywa. Najczęściej stosowane materiały w minimalistycznym wnętrzu to szkło, metal oraz tworzywa sztuczne. Zestawienie z nimi drewnianej stolarki okiennej i drzwiowej stworzy w pomieszczeniu niezwykły i oryginalny klimat. Naturalne piękno drewna na zasadzie kontrastu skomponuje się z nowoczesnym salonem, kuchnią czy sypialnią i ociepli charakter danego wnętrza.

okna drewniane Sokółka
Okna Sokółka w stylizacji nowoczesnej.

Niektóre okna drewniane przygotowane do malowanie, można pokryć farbą lub lakierem w dowolnym kolorze. Dzięki temu będą pasować do każdego wnętrza i każdej elewacji budynku. Jeżeli zależy nam na naturalnym wyglądzie przekroju drewna, wybierzmy okna pokryte jedynie bezbarwnym lakierem. Ich naturalny wygląd dobrze wpisuje się niemal w każdy styl domu czy mieszkania, które dzięki nim zyskują okazały i przytulny charakter.

drewniane okna Sokółka
Drewniane okna można pomalować w taki sposób, aby idealnie pasowały do charakteru wnętrza.

Oprócz strony wizualnej, okna drewniane mają szereg zalet związanych z ich funkcjonalnością. Po pierwsze są naturalnym regulatorem wilgoci w budynku – w zależności od okoliczności pochłaniają jej nadmiar lub oddają go do wewnątrz. Dzięki niskiemu przewodnictwu ciepła, przez drewniane okna nie ucieka ciepło, a zimne powietrze z zewnątrz nie przenika do środka. Są przyjazne środowisku ponieważ wykonane
są z ekologicznego materiału. Ponieważ drewno to niezwykle solidna konstrukcja, a sposób klejenia okien drewnianych jest niezawodny, okna nie poddają się zniszczeniu. Nie ma więc mowy o wypaczeniu okna czy innych uszkodzeniach przy prawidłowym ich użytkowaniu. Drewno jest
wdzięcznym materiałem, z jednej strony lekkim, a z drugiej tak odpornym. Producenci drewnianych okien zapewniają, że dobrze eksploatowane okno, może przetrwać nawet sto lat bez potrzeby wymiany!