Dekoracje okienne wpływają w dużej mierze na ostateczny odbiór całego wnętrza. Odpowiednio dobrane nadadzą wyjątkowego charakteru domowym pomieszczeniom, chroniąc je jednocześnie przed intensywnym słońcem i wzrokiem wścibskich sąsiadów.

Firany i zasłony

Proste białe firany z lnianymi zasłonami świetnie sprawdzą się w minimalistycznych przestrzeniach, zaś jedwabne tafty z grubymi kotarami doskonale wpiszą się w charakter wnętrz klasycznych, które dodatkową wygłuszą. Przede wszystkim jednak połączenie firan i zasłon pozwala na szybkie i wygodne modyfikowanie ilości światła wpadającego do pomieszczenia w ciągu dnia i szczelne zasłonięcie go, gdy zapadnie zmrok.

Zasłony rzymskie

Ciekawy efekt aranżacyjny pozwalają uzyskać popularne ostatnio zasłony rzymskie, układające się warstwowo przy podnoszeniu w górę. Płynny mechanizm zapewnia ich wygodną obsługę, a bogactwo dostępnych materiałów, pozwala dopasować z łatwością stopień przeźroczystości zasłon.

Żaluzje

Ponadczasową dekoracją okna są żaluzje aluminiowe lub drewniane, pozwalające na dowolną regulację ilości światła naturalnego, które wpadać będzie do wnętrza. Choć skutecznie chronią one pomieszczenia przed promieniami słońca, całkowicie je zaciemniają. By oddzielały nas od wzroku sąsiadów, muszą być ciągle opuszczone, co może okazać się niezbyt praktycznym rozwiązaniem.

Folie weneckie

Stosowanym coraz chętniej rozwiązaniem są dekoracyjne foliowane szkła, dające efekt jednostronnej widoczności. Często zdobi się je motywami roślinnymi i eleganckimi ornamentami,które jeszcze bardziej ograniczają widoczność z zewnątrz do środka domu. Dodatkowo przepuszczają latem przez szybę mniej promieni, co chroni pomieszczenia przed nagrzewaniem, a zimą zabezpiecza je przed oddawaniem ciepła na zewnątrz.