Opadające liście drzew i krzewów, pokrywają jesienią ścieżki i chodniki kolorowym dywanem. O ile podczas spacerów w parku takie kompozycje wyglądają malowniczo, to właścicielom przydomowych ogródków nastręczają niemałych problemów. Warto wiedzieć, że liście można wykorzystać na wiele sposobów.

Domowe dekoracje

W kilku prostych krokach możemy stworzyć z liści wyjątkowe dekoracje, które nadadzą wnętrzom prawdziwie jesienny klimat. Z zebranych roślin możemy wykonać własnoręcznie kolorowe stroiki, bukiety, wianki, ozdoby na drzwi i okna lub świeczniki.

Kompost

Do wytworzenia kompostu najlepiej nadają się liście klonu, topoli i lipy. Koniecznie dodajmy do niego saletry amonowej lub nawozu kurzego, bo suche liście zawierają mało azotu. Pamiętajmy, by unikać liści o dużej zawartości garbników, w tym liści orzecha włoskiego.

Ochrona prze mrozem

Liście, których chcemy użyć do ochrony roślin cebulowych, bratków i bylin, muszą być idealnie wysuszone. Tylko wtedy w pełni zabezpieczymy rośliny przed zimnem i nie narazimy ich na choroby grzybowe, które mogą być spowodowane gniciem liści.

Palenie liści w ogrodzie

Dym unoszący się nad posesjami to częsty widok jesienią. Zgodnie z prawem, palenie liści zabronione jest w gminach, w których znajdują się kompostownie, do których można oddać resztki roślin. W gminach, w których takich punktów nie ma, dopuszcza się palenie liści i gałęzi, zwłaszcza chorych i zarażonych szkodnikami. Nie możemy jednak powodować przy tym nadmiernej ilości dymu i uciążliwego zapachu.

A Wy macie jakieś swoje pomysły na wykorzystanie liści z ogrodu lub działki? Czekamy na Wasze komentarze! :)