Ceglana ściana to coraz bardziej popularny pomysł na aranżacje wnętrza. Przywodzi na myśl minimalistyczne, loftowe pomieszczenia i industrialny klimat. Jednak zanim zdecydujesz się na naturalną cegłę w mieszkaniu, dowiedz się najważniejszych rzeczy.

Niepowtarzalny klimat

Motyw cegły na ścianie, jeśli będzie zaaranżowany w umiejętny sposób, może wbrew pozorom znacznie ocieplić pomieszczenie. Jest idealnym rozwiązaniem, jeśli chcemy uzyskać efekt skandynawskiego minimalizmu czy pofabrycznych przestrzeni. Jednak mocny kolor i wyrazista faktura mogą przytłoczyć małe wnętrza. Stąd cegła zdecydowanie najlepiej prezentuje się w salonie i kuchni, lub w salonie z aneksem kuchennym. Nie oznacza to, że w sypialni będzie wyglądać źle, ale warto postawić w niej jedynie na rzucające się w oczy akcenty, a nie całe ściany.

Cegła świetnie komponuje się z drewnem i jasnymi ścianami. Jeśli myślimy o mocnych kolorach, to raczej powinny to być meble np. burgundowa kanapa czy ciemny stolik kawowy.

Od czego zacząć

Ceglane ściany można stworzyć na dwa sposoby. Najczęściej dzieje się to podczas remontów, kiedy odkrywane są stare mury powojennych kamienic czy wnętrz pofabrycznych. Takie ściany są uznawane za materiał surowy i trudny do utrzymania w czystości, co nie jest prawdą. Wystarczy ją starannie oczyścić i zabezpieczyć specjalnym impregnatem, dzięki któremu łatwo się ją czyści i jest odporna na korozje. Z kolei w nowych mieszkaniach efekt ściany z cegieł uzyskuje się specjalnymi płytkami ceglanymi, które można łączyć w dowolne wzory.