Beton jest ostatnio bardzo modnym dodatkiem we wnętrzach, który możemy zastosować właściwie na wszystkich płaszczyznach.

Na ścianie i podłodze

Zacznijmy od najbardziej oczywistych miejsc zastosowania betonu – takich jak posadzka czy ściana. Na podłodze z powodzeniem możemy zastosować wylewkę żywiczną, której detale (porowatość, wzór) będą tak wykończone, aby imitować beton. Dużo prostszym do wykonania rozwiązaniem jest położenie płytek podłogowych imitujących beton. W sklepach z glazurami znajdziemy ich niezliczone ilości, o różnych wykończeniach i rozmiarach.

Z kolei na ścianie możemy zastosować płyty betonowe, rozwiązanie dość drogie i płyty same w sobie będą oczywiście ciężkie, więc nie będzie można ich zamontować na ścianie o lekkiej konstrukcji, jak np. płyty karton gipsowej. Jeśli szukamy rozwiązania, które będzie odpowiednie nawet dla takiej ściany, to świetnie sprawdzi się tam beton architektoniczny, który nakładany jest jak tynk. Możemy nadać mu dowolną barwę, strukturę i grubość, a nawet wykonać żłobienia, które będą imitować płyty betonowe.

W mniej oczywistych miejscach

Nie zapominajmy, że beton możemy zastosować również na innych powierzchniach, jak np. blat kuchenny. Nie zapomnijcie wspomnieć o tym stolarzowi wykonującemu zabudowę kuchenną – powinien zastosować mocniejszą konstrukcję szafek, aby uniosły ciężar blatu. W takim blacie możemy wykonać również zlewozmywak. Analogiczne rozwiązanie możemy zastosować w łazience, wykonując blat czy umywalkę.

Betonowe dekoracje

Jeśli chcemy do wnętrza naszego domu dodać delikatne akcenty betonowe, możemy to zrobić stosując ozdoby wykonane z tego materiału. W sklepach z elementami wyposażenia wnętrz znajdziemy betonowe doniczki, świeczniki, miski, a nawet betonowe lampy.

Porady udzieliła mgr inż. arch. Berenika Kubisz-Filipczak z Pracowni Projektowej BKF.