Przy zakupie mieszkania lub podczas budowy domu, większość osób staje w obliczu dylematu: kuchnia zamknięta czy aneks kuchenny. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się zatem bliżej otwartym kuchniom i rozwiejmy wątpliwości.

Wszystko zależy od metrażu

Aneks kuchenny to idealne rozwiązanie dla mieszkań i domów o małej powierzchni, kiedy zależy nam na zachowaniu, oczywiście w miarę możliwości, wrażenia przestronności. Pozwala zaoszczędzić od 3 m2 do 5 m2 metrażu. Należy jednak pamiętać, że salon musi być na tyle duży, aby oprócz aneksu, pomieścił też stół, przy którym zmieszczą się wszyscy domownicy. Z tego też względu, otwarte kuchnie są mało popularne wśród dużych rodzin. Zaletą aneksu z całą pewnością jest dostęp do światła – salon często jest najjaśniejszym pomieszczeniem w domu.

Nie zapominajmy o salonie

Decyzja o aneksie kuchennym nie jest do końca trafiona, jeśli salon ma służyć również, jako sypialnia. Nie jest to komfortowym rozwiązaniem przy dużych rodzinach, ponieważ kuchnia często pełni rolę strategiczną w domu, co oznacza, że domownicy mogą chcieć korzystać z niej wcześnie rano lub późnym wieczorem.

Goście mile widziani

Jeśli lubisz gotować dla znajomych lub organizować wspólne kucharzenie – to rozwiązanie jest dla Ciebie. Jeśli jednak nie zawsze udaje Ci się utrzymać w kuchni idealny porządek – zastanów się. Aneks uniemożliwia ukrycie „chwilowego” nieporządku, co jest niezwykle wygodne podczas domowych przyjęć czy niezapowiedzianych wizyt znajomych.